Wszyscy uwielbiamy słońce! Niestety, często zostawia na naszej skórze niechciane pamiątki, które nasilają się jesienią: przebarwienia i trądzik. Jak się ich pozbyć?
Nie daj plamy!
Jest wiele przyczyn powstawania przebarwień. Ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony to jedna z nich, najczęstsza. Melanina jest naturalnym pigmentem stanowiącym główną ochronę skóry przed promieniowaniem UV. Gdy skóra ulega uszkodzeniu, np. pod wpływem słońca, enzym tyrozynazy aktywuje melanocyty do wzmożonej produkcji melaniny w procesie obronnym – co objawia się ciemnymi plamami na ciele. Najwięcej melaniny jest więc w miejsach najczęściej wystawianych na słońce – na twarzy (głównie czole i policzkach), dekolcie, przedramionach i grzbietach dłoni. I to właśnie tutaj najczęściej wyskakują przebarwienia. Sprzyjają im też zaburzenia hormonalne (np. w trakcie ciąży, w czasie dojrzewania czy menopauzy), stosowanie kuracji hormonalnych (np. tabletek antykoncepcyjnych), a także leków lub kosmetyków na bazie substancji o działaniu fotouczulającym. Ciemne plamki na skórze mogą być też pozostałością po stanach zapalnych skóry, np. po trądziku (mówimy wtedy o śladach potrądzikowych).
Co ciekawe, przebarwienia są jednym z głównych czynników decydujących o tym, na ile lat oceniają nas inni. I niekoniecznie dotykają starsze osoby, choć tak są kojarzone (to tzw. plamy starcze). Przebarwienia występują u 30% kobiet po 30. roku życia (a u ok. 90% po 50. roku życia). Coraz częściej pojawiają się u młodych osób między 20. a 30. rokiem życia. „Sezon” na nie to lato! Mało kto z nas naprawdę sumiennie chroni się przed słońcem, każdego dnia kremem z najwyższą ochroną – a wystarczy dosłownie chwila nieuwagi, jeden słoneczny dzień bez odpowiedniej ochrony – aby u osób z tendencją do przebarwień doszło do ich powstania. Dlatego jesień to sezon na ich rozjaśnianie!
Nr 1 wśród kuracji – Cosmelan
Na pewno słyszałaś już o tym zabiegu. Polecają go dermatolodzy (i, uwaga, tylko oni mogą go wykonywać!) – Cosmelan to metoda uznawana obecnie za najskuteczniejszą w leczeniu przebarwień. Swoją skuteczność zawdzięcza połączeniu wielu substancji aktywnych o intensywnym działaniu depigmentującym. Cała terapia trwa minimum 3 miesiące i daje szansę całkowicie zlikwidować przebarwienia na twarzy, dekolcie i rękach. Dodatkowo poprawia ogólną kondycję skóry, normalizuje wydzielanie łoju (idealna do cery tłustej, mieszanej, z tendencją do trądziku), wyraźnie odmładza skórę, redukując drobne zmarszczki. Skóra jest rozświetlona, o jednolitym kolorycie, bez przebarwień i wyraźnie odmłodzona. Cosmelan od lat jest z powodzeniem stosowany na całym świecie, a jego skuteczność we wszystkich typach hiperpigmentacji potwierdzono w licznych badaniach naukowych. Cosmelan można stosować o każdej porze roku (także latem, działa wtedy prewencyjnie!) i niezależnie od fototypu skóry.
ZOBACZ, NA CZYM DOKŁADNIE POLEGA KURACJA COSMELAN>>>

Okiełznaj trądzik!
Trądzik pospolity jest najczęstszą chorobą skóry o przewlekłym charakterze. Dotyczy wszystkich grup wiekowych, lecz najczęściej dotyka osób w wieku od 11. do 30. roku życia, zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Około 80-90% całej populacji doświadcza w życiu „incydentów” trądzikowych. Około 60% pacjentów wiosną i latem odczuwa poprawę skóry – dzieje się tak, bo słońce „wysusza” skórę i hamuje nadprodukcję sebum. Niestety, jest to chwilowa poprawa. Jesienią problem zwykle się nasila i pacjenci wracają po pomoc do gabinetów medycznych.
Skąd się bierze trądzik?
Jest to schorzenie związane przede wszystkim ze wzmożoną produkcją sebum, nadmiernym rogowaceniem ujść mieszków włosowych i namnażaniem bakterii Propionbacterium Acnes. Objawia się zmianami skórnymi, które w 95% wystepują na twarzy i w górnych okolicach tułowia (przede wszystkim na klatce piersiowej i plecach). To zaskórniki i zmiany zapalne – grudki, torbiele, krostki i torbiele ropne, które po ustąpieniu często zostawiają blizny. Zmiany te powstają w kilku etepach:
- Zwiększone wydzielanie łoju i nadmierne rogowacenie przewodów wyprowadzających i ujść mieszków włosowych prowadzi do zaczopowania gruczołów włosowo-łojowych i powstania tzw. mikrozaskórników, które potem przekształcają się w zaskórniki otwarte (ciemne) lub zamknięte (nierówności na skórze);
- W wyniku zaczopowania ujść mieszków włosowych powstają warunki beztlenowe umożliwiające namnażanie się naturalnie występującej na skórze bakterii Propionibacterium acnes, co prowadzi do zastoju sebum i pękania ścianek powiększonych mieszków włosowych – wtedy łatwo rozwija się stan zapalny w postaci zaczerwienionych, czasem bolesnych grudek i krostek na powierzchni skóry;
- Jeśli stan zapalny się pogłębia, mogą powstać trudne do usunięcia guzki, nacieki i bolesne zmiany ropne – pozostawiające blizny.
Powstawaniu trądziku sprzyjają też zmiany hormonalne (głównie u nastolatków), długotrwały stres i zmęczenie, zmiany klimatyczne, zanieczyszczenia środowiska (problem dotyka głównie mieszkańców terenów zurbanizowanych). Bardzo duży wpływ ma też nieprawidłowa dieta – nie wywołuje trądziku, ale może nasilać produkcję łoju i sprzyjać nadmiernemu rogowaceniu ujść mieszków włosowych. Podobnie stosowanie stosowanie kosmetyków komedogennych, czyli zatykających ujścia mieszków włosowych, oraz agresywnych preparatów na bazie alkoholu, SLS i SLES, które nadmiernie wysuszają skórę.
W zależności od rodzaju i stopnia nasilenia problemu można wyróżnić:
• skórę tłustą z tendencją do niedoskonałości,
• trądzik zaskórnikowy (łagodny),
• trądzik grudkowo-krostkowy (umiarkowany),
• trądzik ropowiczy, guzkowo-torbielowaty (ciężki, wymagający leczenia np. izotretinoiną),
• trądzik wieku dojrzałego,
• łojotokowe zapalenie skóry (zaczerwienienie, łuszczenie się skóry wokół skrzydełek nosa, w okolicach uszu i brwi).
Innowacja wśród zabiegów – Acnelan
Ten nowy zabieg wspomaga leczenie wszystkich postaci trądziku. Został opracowany przez laboratorium Mesoestetic przy współpracy z Dermus hiszpańskim Stowarzyszeniem Prywatnych Klinik Dermatologicznych. Jest to obecnie najbardziej kompleksowa zewnętrzna terapia przeciwtrądzikowa, która:
- znacząco redukuje istniejące zmiany i powikłania trądzikowe (działanie objawowe)
- zapobiega powstawaniu nowych zmian (działanie przyczynowe)
Jest innowacyjną terapią wieloczynnikową – zastosowano w niej opatentowany kompleks czynników aktywnych (m.acne complex) ukierunkowanych na wszystkie elementy patogenezy trądziku, o różnym stopniu nasilenia objawów problemu. Jest terapią złożoną, łączącą kurację gabinetową z profesjonalną pielęgnacją domową (stanowiącą obligatoryjny element terapii). Uwaga! Acnelan jest terapią przeznaczoną wyłącznie do użytku lekarskiego.
ZOBACZ, JAK DOKŁADNIE DZIAŁA ACNELAN >>>

Wyłącznym dystrybutorem Mesoestetic jest Urgo Aesthetics:
www.facebook.com/URGOAesthetics